Rašymas ranka keičia gyvenimą

admin1
0 komentuoti

Pokyčiai bei asmeninis augimas eina poroje su rašymu ranka. Dienoraščio rašymas tai be galo svarbus ritualas, nešantis daug naudos mūsų psichinei sveikatai.

Norėdamos užsirašyti svarbią mintį tą darome telefone, susitikimus žymimės elektroniniame kalendoriuje, rašome tik elektroninius laiškus. Tai be galo patogu, greita ir visada po ranka. Vienok, atsisakant rašymo ranka netenkame tam tikrų naudų. Remiantis skirtingais tyrimais aiškėja, kad rašymas ranka suteikia mums privalumų ir pranašumų, kurių negauname spausdindami tekstą ar liesdami ekranus.

Apžvelkime kelis rašymo ranka privalumus plačiau:

Stiprina atmintį

Rašant ranka reikia 100proc. susikaupimo ir dėmesio. Prieš kompiuterių atsiradimą, rašymas buvo labiausiai paplitęs būdas palaikyti gerą atmintį. Rašant ranka geriau įsimename informaciją, nes naudojame savo pačių žodžius ir suaktyviname smegenų dalis, susijusias su atmintimi.

Ugdomas kritinis mąstymas

Rašymas ranka vyksta lėčiau ir tai leidžia protui nuodugniau galvoti apie tai, ką rašome. Rašant ranka matome santykį tarp abstrakčių sąvokų ir galime apdoroti savo mintis.

Mažina depresiją ir nerimą

Jaučiant liūdesį ar įtampą, minčių užrašymas tampa fantastiška terapija, padėsiančia įveikti baimes ir būti ramioms painiose situacijose. Naudokime rašymą kaip vaistą kiekvieną kartą, kai jaučiamės emocionalios, prislėgtos ar sunerimusios.

Terapijos forma

Mokslininkai mano, kad rašant savo idėjas ir baimes pasiekiamas aukštas savimonės lygis, kuris padeda išreikšti savo vidų, pamatyti geriausias ir blogiausias savo versijas, netgi priimti tikrąją tapatybę. Noriu sustoti ties šiuo punktu ir jį labiau išplėsti. Bendraudama su klientėmis pastebiu, kad dirbančios su kortelėmis ir atsakančios į klausimus raštu pakeitė savo gyvenimą. Jos pažino save, užaugo kaip asmenybės, išmoko įsiklausyti į save, lengviau išgyvena sunkumus ir efektyviau sprendžia problemas.

Kaip pradėti rašyti ranka?

Populiariausias ir seniausias būdas – dienoraštis. Skirkime į dieną po 20 minučių parašant dienos įžvalgą – kas nuliūdino, kuo didžiuojamės, kas supykdė. Užsiėmusios kasdieniu gyvenimu mes neskiriame dėmesio emocijoms – nekalbame apie jas, ignoruojame, vejame šalin. Jos nedingsta, jos lieka tūnoti viduje ir lyg įkyri musė vis primena apie save, ne tam, kad įskaudintų, o tam, kad būtų išlaisvintos. Ignoruojant emocijas ilgainiui nemokame apie jas pasakoti ir jų įvardinti. Pyktis ne visada pyktis, tai gali būti pavydas, nusivylimas savimi, irzulys ar nuovargis. Perskaičius užrašytas mintis, o kartais ir rašymo metu ateina suvokimas, kodėl jaučiame vieną ar kitą emociją. Žinant, kodėl ji kilo lengviau spręsti problemą ir pasijusti geriau.

Kitas būdas – pokalbiai su savimi raštu. Mes kalbamės, svajojame ir ginčijamės su savimi mintyse. Perkelkime tai ant popieriaus. Užrašytos mintys įgalina veikti – siekti tikslų, dirbti su baimėmis, ieškoti sprendimų. Palikus viską mintyse vargu ar gausime reikiamus atsakymus, rasime išeitis. Užrašai padeda įsigilinti ir suprasti savo vidinį pasaulį.

Kodėl spausdinimas nėra toks efektyvus, kaip rašymas ranka?

Leidinyje „Journal of Traumatic Stress“ buvo publikuotas tyrimas, atskleidžiantis, kad rašymas apie įtemptą gyvenimo patirtį ranka, o ne spausdinimas, padidino savęs pažinimo procesą ir pagerino gydymo eigą. Rašant raidę ją kuriame skirtingais judesiais (apvaliais, tiesiais, vingiuotais), šis procesas apima kelis judesius smegenyse, kurie atsakingi už emocijas. Paspausti raidę klaviatūroje, tai visiškai kitokia užduotis smegenims, kuri neapima tų pačių funkcijų. Kviečiu tapti savo drauge – pažinti bei pamatyti save iš šono. Mes suprantame kitus, padedame jiems pamatyti nematomus dalykus, išspręsti problemas ir rasti sprendimus. Analizuodami save tik galvoje, nesuprasime savęs ir nepadėsime sau. Išdėsčiusios visą situaciją popieriuje mes tarsi pasipasakojame draugei, kuri gali padėti pastebėti nepastebimus dalykus.

Asmeninio augimo kortelės „Terapiniai pokalbiai su savimi“

Tai nėra įprastos pokalbių kortelės. Tai – išsamūs saviterapijos pokalbiai su savimi.

0 komentuoti
2

Papildyti